Trasa piesza, średnio wymagająca, dobra dla rodzin

czas: ok. 2h 40 minut
długość: 8,9 km

Przełęcz Jugowska
Wędrówkę rozpoczynamy szlakiem czerwonym. Przed nami kilkadziesiąt metrów kamienistego podejścia, by po chwili znaleźć się na polanie dawnego wyciągu. Rozpościera się stąd piękna panorama na południowo - zachodnią część Gór Sowich.

Trasa z Jugowskiej 1 Trasa z Jugowskiej 2

Rozdroże pod Kozią Równią
(+25 minut) Pierwszym napotkanym skrzyżowaniem będzie Rozdroże pod Kozią Równią. Możemy stąd udać się szlakiem niebieskim w kierunku Grabiny i Lisich Skałek lub wrócić do Przełęczy Jugowskiej przez Schronisko PTTK Zygmuntówka. My jednak trzymamy się szlaku czerwonego, wszak naszym celem jest przecież Wielka Sowa. Przed nami nieco ponad 20 minut spaceru przyjemną leśną drogą. Zanim dotrzemy do kolejnego rozdroża napotkamy jeszcze pomnik poświęcony 

Trasa z Jugowskiej 3 Trasa z Jugowskiej 4

Kozie Siodło
(+25 minut) Z przełęczy Kozie Siodło możliwości i kierunków jest wiele. Możemy stąd wyruszyć do Sokolca szlakiem zielonymprzez Lisie Skałki lub też nieoszlakowaną drogą transportu leśnego. Z drugiej strony szlak zielony lub czarny i niebieski doprowadzą nas do Starej Jodły a następnie do Kamionek lub Lasocina. My w dalszym ciągu trzymamy się jednak czerwonych szlakówek i pniemy się kamienistym szlakiem ku górze. Warto co jakiś czas spoglądać na prawo. Nieśmiale między drzewami przebijać się będzie panorama Kotliny Dzierżoniowskiej ze Ślężą w tle.

Trasa z Jugowskiej 5 Trasa z Jugowskiej 6

Rozdroże pod Wielką Sową
(+20 minut) Po dwudziestu minutach dotrzemy do kolejnego rozdroża. Cały czas trzymamy się koloru czerwonego. Do szczytu zostało już nam niespełna 25 minut.

Wielka Sowa
(+25 minut) Docierając na Wielką Sowę naszym oczom ukaże się 25 metrowa wieża widokowa. To znak, że osiągnęliśmy 1015 m n.p.m. i zarazem najwyższy szczyt w Górach Sowich. Na polanie szczytowej jest mnóstwo miejsca by odpocząć. Są też miejsca na ognisko i grilla.
Wejście na balkon widokowy jest możliwe po zakupie biletu wstępu:
3 zł – bilet ulgowy
6 zł – bilet normalny
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie w sezonie letnim (w okresie od 1 maja do 31 października) czynna jest codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00 (pod warunkiem korzystnych warunków pogodowych). W sezonie zimowym czynna jest w weekendy w godzinach od 10:00 do 15:00.

Trasa dwoch wiezy3 Trasa z Jugowskiej 6

Kozie Siodło
(+45 minut) Do Koziego Siodła wracamy tą samą drogą, czyli szlakiem czerwonym. Następnie do wyboru mamy powrót również po swoich śladach lub bardzo widokowym szlakiem żółtym, gdzie przez większość czasu będą nam towarzyszyły panoramy Pieszyc, Dzierżoniowa ze Ślężą w tle. Przy dobrej widoczności dostrzec można nawet SkyTower we Wrocławiu. Ten wariant polecamy jednak w okresie wiosennym, letnim i jesiennym. W zimie jest to trasa narciarstwa biegowego i piesze wędrówki zalecamy jednak szlakiem czerwonym.

Trasa z Jugowskiej 7 Trasa z Jugowskiej 8

Przełęcz Jugowska
(+35 minut) Po nieco ponad pół godziny powrócimy do Przełęczy Jugowskiej, skąd zaczynaliśmy naszą wycieczkę.

Trasa z: Przełęcz Jugowska | mapa-turystyczna.pl