Trasa piesza, dla wprawionych piechurów

czas: ok. 4h 25 minut
długość: 14,2 km

Przełęcz Jugowska
Wędrówkę rozpoczynamy szlakiem żółtym, trasą narciarstwa biegowego „niedźwiedź”. Wejście na szlak znajduje się kilkadziesiąt metrów poniżej przełęczy.

Platforma widokowa
(+20 minut) Pierwszą atrakcję napotkamy już po niespełna 20 minutach spaceru. To platforma widokowa, z której rozciąga się panorama ziemi dzierżoniowskiej z Pieszycami na pierwszym planie.

Trasa dwoch wiezy1 Trasa dwoch wiezy2

Kozie Siodło
(+25 minut) Spacerując szeroką, utwardzoną drogą po 25 minutach dojdziemy do Przełęczy Kozie Siodło, miejsca gdzie zbiega się kilka szlaków. My wybieramy szlak czerwony, który prowadzi na Wielką Sowę – najwyższy szczyt Gór Sowich.

Wielka Sowa
(+45 minut) Przed nami kamienista droga biegnąca przez las. W międzyczasie na chwilę pojawi nam się jeszcze panorama ziemi dzierżoniowskiej. Po 45 minutach wędrówki naszym oczom ukaże się 25 metrowa wieża widokowa. To znak, że dotarliśmy na Wielką Sowę. Na polanie szczytowej jest mnóstwo miejsca by odpocząć. Są też miejsca na ognisko i grilla.
Wejście na balkon widokowy jest możliwe po zakupie biletu wstępu:
3 zł – bilet ulgowy
6 zł – bilet normalny
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie w sezonie letnim (w okresie od 1 maja do 31 października) czynna jest codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00 (pod warunkiem korzystnych warunków pogodowych). W sezonie zimowym czynna jest w weekendy w godzinach od 10:00 do 15:00.

Trasa dwoch wiezy3 Trasa dwoch wiezy4

Schronisko Sowa
(+20 minut) Z Wielkiej Sowy schodzimy szlakiem zielonym, który wspólnie ze szlakiem czerwonym prowadzi do Schroniska Sowa. Przed nami 20 minut kamienistego zejścia. Schronisko Sowa to obecnie najstarsze w Górach Sowich schronisko. Istnieje od 1897 r. Warto się tu zatrzymać i skosztować wyśmienitej kuchni.

Kozie Siodło
(+35 minut) Dalej podróżujemy szlakiem żółtym, którym doprowadzi nas z powrotem do Przełęczy Kozie Siodło. Tu możemy podjąć decyzję o powrocie do Przełęczy Jugowskiej. W tym celu proponujemy szlak czerwony, który w ostatnim etapie dostarczy nam pięknych widoków z panoramą na południowo - zachodnią część Gór Sowich. Do przełęczy dotrzemy w 50 minut.

 

Trasa na Wielka Sowe5 Trasa na Wielka Sowe6

Lisie Skałki
(+35 minut) Jeżeli jednak mało nam jeszcze górskiej wędrówki wybieramy szlak zielony, którym po 35 minutach dotrzemy do Lisich Skałek.

Rozdroże pod Kozią Równią
(+45 minut) Z Lisich Skałek zmieniamy szlak na niebieski i udajemy się w górę przez Grabinę do Rozdroża pod Kozią Równią. Warto oglądać się za siebie, ponieważ z każdym krokiem ku górze za naszymi plecami pojawiać się będzie piękna panorama Rzeczki oraz Wielkiej Sowy.

Trasa na Wielka Sowe7 Trasa na Wielka Sowe8

Schronisko PTTK Zygmuntówka
(+25 minut) Trzymamy się szlaku niebieskiego i zmierzamy w kierunku drogi powiatowej, którą musimy przeciąć by dalej wąskim szlakiem dotrzeć do pięknie położonego Schroniska PTTK Zygmuntówka. Tu również warto się zatrzymać i skosztować kuchni.

Przełęcz Jugowska
(+15 minut) Ze schroniska udajemy się szlakiem czerwonym, kamienistą drogą do Przełęczy Jugowskiej.

Trasa z: Pod Przełęczą Jugowską | mapa-turystyczna.pl