Trwa montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej w Gminie Pieszyce. To nie tylko ekologiczny, „czysty” prąd, ale w obliczu olbrzymich podwyżek za prąd, realna oszczędność w budżecie gminy.
 
Gmina Pieszyce jest jednym z udziałowców Spółki Energia Komunalna, która pozyskała 7 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na budowę 125 instalacji fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej w sześciu gminach powiatu dzierżoniowskiego.
 
Dziś już instalacja są widoczne m.in. na budynku Centrum Usług Społecznych w Pieszycach, Przedszkola Publicznego nr 2, ZGM Pieszyce. Inwestycja o wartości ponad 11 mln zł to prawie 3 MW mocy elektrycznej na dachach lub terenach szkół, przedszkoli, instytucji gminnych i urządzeniach wodociągowo-kanalizacyjnych.
 
Gmina Pieszyce zrealizuje inwestycję o wartości 1 320 000 zł, z czego aż 792 000 zł to kwota dofinansowania. Dzięki czemu 13 budynków użyteczności publicznej zyska instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 330 kW.
 
Rocznie gmina zaoszczędzi blisko 172 000 zł na opłacie za energię elektryczną, chociaż przy galopujących cenach energii wartość ta może zdecydowanie wzrosnąć.
 
Obiekty do instalacji fotowoltaiki to:
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. PHOP (budynek przy ul. Ogrodowej oraz przy ul. Mickiewicza i hala sportowa)
- Centrum Usług Społecznych w Pieszycach
- Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury i Filia MBP-CK w Rościszowie
- SP ZOZ Przychodnia Miejska
- Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
- Przedszkole Publiczne nr 2 im. Marii Konopnickiej
- Sala sołecka w Piskorzowie
- Budynek szatniowy przy stadionie miejskim
- Urząd Miasta i Gminy
- Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi
 
Fotowoltaika gminne budynki montaz
Fotowoltaika gminne budynki montaz2