Do Urz臋du Miasta i Gminy w Pieszycach dotar艂o pismo od Jaros艂aw Obremski - Wojewoda Dolno艣l膮ski dot. uchod藕c贸w z Ukrainy.

W wyniku napa艣ci Rosji na Ukrain臋, Polska przyj臋艂a ju偶 blisko trzy miliony uchod藕c贸w. Dzi臋ki wielkiemu zaanga偶owaniu mi臋dzy innymi samorz膮dowc贸w i w艂odarzy miast nikt z naszych go艣ci nie cierpi g艂odu oraz ma gdzie spa膰. Ogromne podzi臋kowania nale偶膮 si臋 r贸wnie偶 Dyrektor Centrum Us艂ug Spo艂ecznych w Pieszycach 鈥 Agnieszce Ko藕mi艅skiej oraz pracownikom tej jednostki.

W Gminie miejsko-wiejskiej Pieszyce przygotowano 116 miejsc dla uchod藕c贸w, co stanowi 0,46% ca艂ej bazy dolno艣l膮skiej, podczas gdy liczba ludno艣ci Gminy miejsko-wiejskiej Pieszyce stanowi 0,32% populacji wojew贸dztwa dolno艣l膮skiego.

Jedn膮 z metod pozwalaj膮cych oszacowa膰 liczb臋 uchod藕c贸w i ich rozk艂ad jest oparta o dane pochodz膮ce z Rz膮dowego Centrum Bezpiecze艅stwa odnosz膮ce si臋 do logowa艅 kart SIM przez uchod藕c贸w. Liczba tych logowa艅, tj. szacunkowa liczba uchod藕c贸w na terenie gminy stanowi 0,21% w stosunku do regionu, a liczba wydanych numer贸w PESEL to 240, czyli 0,32% wszystkich wydanych numer贸w PESEL dla uchod藕c贸w w wojew贸dztwie. To oznacza, 偶e np. do Pieszyc przyje偶d偶aj膮 uchod藕cy r贸wnie偶 z innych gmin.
Szacuje si臋, 偶e jeszcze raz tyle, czyli oko艂o kolejnych 110 miejsc, zaoferowa艂y uchod藕com osoby prywatne z terenu Gminy Pieszyce.

Jak podaje Agnieszka Ko藕mi艅ska 鈥 Dyrektor CUS w Pieszycach: - Wnioski o jednorazowe 艣wiadczenie 300 z艂 z艂o偶y艂o na dzie艅 dzisiejszy ponad 240 os贸b. Wyp艂acono ju偶 艣wiadczenie dla 120 os贸b. Wp艂aty odbywaj膮 si臋 p艂ynnie zaraz po otrzymaniu 艣rodk贸w z wojew贸dztwa. Wnioski s膮 przyjmowane na bie偶膮co. Wnioski o 艣wiadczenia rodzinne na dzieci z艂o偶y艂o 8 rodzin, pierwsze wyp艂aty zostan膮 wykonane zgodnie z harmonogramem wyp艂at na kwiecie艅.

Wnioski o wyp艂at臋 艣wiadczenia 40 z艂 za zapewnienie zakwaterowania i wy偶ywianie Ukrai艅com z艂o偶y艂o na dzie艅 dzisiejszy 17 rodzin. Kolejne wnioski sp艂ywaj膮. Pierwsze wyp艂aty planowane s膮 na koniec kwietnia i b臋d膮 obejmowa膰 okres do 31 marca 2022 r.
Miejsc zbiorczych pobytu rodzin ukrai艅skich na terenie Gminy Pieszyce jest aktualnie 5. W艂a艣ciciele tych obiekt贸w otrzymaj膮 do ko艅ca kwietnia refundacj臋 koszt贸w utrzymania uchod藕c贸w w swoich obiektach.

Na dzie艅 31 marca 2022 r. CUS (od dnia 24 lutego, czyli dnia rozpocz臋cia wojny) obs艂u偶y艂 108 rodzin ukrai艅skich (293 osoby ,w tym 159 os贸b doros艂ych i 134 dzieci). Daje to 艣rednio ok. 5 rodzin dziennie (uwzgl臋dniaj膮c dni robocze), kt贸re zapatrzono w tzw. pakiet startowy, czyli 偶ywno艣膰, niezb臋dne kosmetyki, chemi臋, odzie偶, obuwie, akcesoria dla dzieci (w贸zki, wanienki, butelki itp.). Ponadto udzielono wsparcie w zakresie wymaganej pomocy medycznej, urz臋dowej oraz udzielono wszelkich dost臋pnych informacji.

Jeszcze raz dzi臋kujemy wszystkim jednostkom gminy, s艂u偶bom, przedsi臋biorcom i mieszka艅com za zaanga偶owanie si臋 w pomoc na rzecz uchod藕c贸w. Bez Was dzia艂anie na tak szerok膮 skal臋 nie by艂oby mo偶liwe.