Drodzy Mieszka艅cy Gminy Pieszyce - apelujemy nie wyrzucajcie chusteczek nawil偶anych ani innych odpad贸w czy 艣mieci do toalet. Oczyszczanie instalacji, naprawa awarii i utylizacja tych nieczysto艣ci to dodatkowe koszta, kt贸re maj膮 realny wp艂yw na wysoko艣膰 op艂at.
WcSmieciNews
Poprzez wrzucenie drobnych produkt贸w higienicznych, ma艂ych, lekkich rzeczy, mo偶emy zatka膰 nie tylko swoj膮 toalet臋, ale i przyczyni膰 si臋 do powa偶nych awarii kanalizacji. W trosce o edukacj臋 ekologiczn膮 i poszanowanie 艣rodowiska przypominamy czego nie mo偶na wrzuca膰 do toalety.
R臋czniki papierowe i chusteczki nawil偶ane 鈥 u偶ywane s膮 nie tylko do higieny niemowlak贸w, ale coraz cz臋艣ciej korzystaj膮 z nich doro艣li (chusteczki do higieny intymnej, chusteczki do demakija偶u, chusteczki od艣wie偶aj膮ce itp.). S膮 zdecydowanie mocniejsze od papieru toaletowego i nie rozrywaj膮 si臋 pod wp艂ywem nacisku wody. Chusteczki nawil偶ane wykonane ze specjalnej tkaniny, kt贸ra nie rozpuszcza si臋 w wodzie. Zatykaj膮 rury, blokuj膮c przep艂yw 艣ciek贸w.
Nici dentystyczne 鈥 cienkie, pojedyncze nitki nie wygl膮daj膮 gro藕nie dla toalety, ale du偶e, spl膮tane ilo艣ci ju偶 tak. Trafiaj膮ce do kanalizacji nici, zbieraj膮 si臋 w g臋ste k艂臋bki, tworz膮c zatory w rurach, kt贸re blokuj膮 swobodny przep艂yw 艣ciek贸w. Ponadto, nici dentystyczne nie ulegaj膮 biodegradacji.
Leki 鈥 ich sk艂ady chemiczne niszcz膮 flor臋 bakteryjn膮, zanieczyszczaj膮 wody gruntowe oraz negatywnie wp艂ywaj膮 na 偶ycie podziemnej fauny i flory.
Tampony/podpaski 鈥 wch艂aniaj膮 wilgo膰, przez co przybieraj膮 na obj臋to艣ci. W ten spos贸b toruj膮 swobodny przep艂yw 艣ciek贸w i zapychaj膮 rury kanalizacyjne.
T艂uszcze 鈥 przyjmuj膮 posta膰 cieczy w gor膮cych temperaturach, jednak w ch艂odnej wodzie zastygaj膮, zmieniaj膮c konsystencj膮 na sta艂膮. Osadzaj膮c si臋 w rurach, zmniejszaj膮 ich 艣rednic臋, co mo偶e przyspieszy膰 awarie sieci kanalizacyjnej.
呕wirek 鈥 kocie potrzeby nie s膮 r贸wne potrzebom ludzkim. 呕wirki silikonowe, jak i bentonitowe, wch艂aniaj膮 kocie odchody, ale ze wzgl臋du na ich sk艂ad (np. wype艂niacze silikonowe) w 偶adnym wypadku nie mog膮 by膰 wyrzucane do toalety.
Waciki kosmetyczne 鈥 s膮 wykonane z cienkich w艂贸kien bawe艂nianych lub wiskozowych, kt贸re nie rozpuszczaj膮 si臋 w wodzie. Ich wi臋ksze ilo艣ci zbijaj膮 si臋 w zwart膮 mas臋 i blokuj膮 rury.
W艂osy 鈥 podobnie jak nitki dentystyczne, tworz膮 zwarte k艂臋bki powoduj膮ce zatory.
Papierosy lub filtry papierosowe 鈥 toksyczne zwi膮zki, b臋d膮ce sk艂adnikami papieros贸w i filtr贸w, zatruwaj膮 wody gruntowe oraz faun臋 i flor臋.
Plastry opatrunkowe 鈥 s膮 wykonane z nieulegaj膮cego biodegradacji plastiku, przez co powoduj膮 zatory kanalizacyjne.

Opracowano na podstawie 藕r贸d艂a: wodany.pl