Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomi pomoc dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w tym roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozk贸w wiosennych lub powodzi. Rekompensaty pochodzi膰 b臋d膮 z bud偶etu krajowego. Planowany termin rozpocz臋cia naboru wniosk贸w to 3 pa藕dziernika 2019 r.
SuszaNewsPomoc b臋dzie udzielana na ka偶dy hektar dotkni臋tych np. susz膮 upraw rolnych, w przypadku gdy szkody spowodowane tegoroczn膮 susz膮, huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub powodzi膮 oszacowane przez komisj臋 powo艂an膮 przez wojewod臋, wynosz膮 co najmniej 30 proc. uprawy deklarowanej przez rolnika we wniosku.
Stawka pomocy b臋dzie zr贸偶nicowana i przewiduje si臋, 偶e b臋dzie wynosi膰:
鈥 1000 z艂 w na 1 ha powierzchni uprawy, na kt贸rej powsta艂y szkody obejmuj膮ce co najmniej 70 proc. danej uprawy z wy艂膮czeniem wieloletnich u偶ytk贸w zielonych, na kt贸rych obsada zwierz膮t z gatunku byd艂o, owce, kozy lub konie wynosi poni偶ej 0,3 sztuki du偶ej;
鈥 500 z艂 na 1 ha powierzchni uprawy, na kt贸rej powsta艂y szkody obejmuj膮ce co najmniej 30 proc. i mniej ni偶 70 proc. danej uprawy z wy艂膮czeniem wieloletnich u偶ytk贸w zielonych, na kt贸rych obsada zwierz膮t z gatunku byd艂o, owce, kozy lub konie wynosi poni偶ej 0,3 sztuki du偶ej;
鈥 500 z艂 na 1 ha powierzchni wieloletnich u偶ytk贸w zielonych, na kt贸rej powsta艂y szkody obejmuj膮ce co najmniej 70 proc. danej uprawy i na kt贸rej obsada zwierz膮t z gatunku byd艂o, owce, kozy lub konie wynosi poni偶ej 0,3 sztuki du偶ej jednostki przeliczeniowej;
鈥 250 z艂 na 1 ha powierzchni wieloletnich u偶ytk贸w zielonych, na kt贸rej powsta艂y szkody obejmuj膮ce co najmniej 30 proc. i mniej ni偶 70 proc. danej uprawy i na kt贸rych obsada zwierz膮t z gatunku byd艂o, owce, kozy lub konie wynosi poni偶ej 0,3 sztuki du偶ej jednostki przeliczeniowej.
Wyp艂ata pomocy b臋dzie realizowana jako pomoc 鈥瀢y艂膮czeniowa鈥 dla gospodarstw rolnych, w kt贸rych straty w dochodach wynios膮 powy偶ej 30 proc. 艣redniej produkcji rolnej z trzech poprzednich lat lub trzech z pi臋ciu lat po odj臋ciu warto艣ci najwy偶szej i najni偶ej albo w formule pomocy de minimis, je偶eli straty w dochodach b臋d膮 wynosi膰 nie wi臋cej ni偶 30 proc. 艣redniej produkcji rolnej danego gospodarstwa.
Kwota pomocy b臋dzie pomniejszona o 50 proc. tym rolnikom, kt贸rzy nie posiadaj膮 polisy ubezpieczenia co najmniej po艂owy powierzchni upraw rolnych w gospodarstwie, z wy艂膮czeniem wieloletnich u偶ytk贸w zielonych.
Wnioski b臋d膮 przyjmowa艂y biura powiatowe ARiMR.