Co sprawia, 偶e na finalizacj臋 prostej budowy czeka膰 musimy d艂ugie miesi膮ce?

Nowe drogi, wodoci膮gi czy obiekty kulturalno-sportowe s膮 d艂ugo wyczekiwanymi inwestycjami. Zanim jednak powstan膮, od fazy projektowania do przeci臋cia wst臋gi jest d艂uga i zawi艂a droga.

Budynek szatniowy grafika 3

Budynek szatniowy grafika 2 Budynek szatniowy grafika 4

Apetyt mieszka艅c贸w na popraw臋 stanu infrastruktury gminnej jest bardzo du偶y. Procesy inwestycyjne jednak trwaj膮. Jeste艣my gmin膮 o niewielkich dochodach, od 4 lat, wi臋c priorytetem s膮 dzia艂ania, kt贸re b臋d膮 mia艂y szans臋 na dofinansowanie ze 艣rodk贸w unijnych lub rz膮dowych. Gmina chc膮c uzyska膰 wp艂ywy zewn臋trzne, musi wpisa膰 si臋 w cele i harmonogram og艂aszanych konkurs贸w. Nast臋pnie trzeba spe艂ni膰 wymogi oceny danego programu, by mie膰 wi臋ksze prawdopodobie艅stwo akceptacji projektu. I to trwa.

Wniosek na remont basenu z艂o偶yli艣my 18.05.2017 roku, kt贸ry nast臋pnie poddany zosta艂 ocenie przez Urz膮d Marsza艂kowski. Dokonywanie oceny wniosk贸w to sprawa oko艂o sze艣ciu do o艣miu miesi臋cy. Kolejne p贸艂 roku to czas zawierania um贸w z samorz膮dem wojew贸dztwa lub struktur膮 rz膮dow膮. Taka umow臋 podpisali艣my dopiero 13.03.2018 roku. Podpisanie umowy upowa偶ni艂o nas do rozpisania zapytania ofertowego w celu pozyskania wykonawcy, kt贸re pojawi艂o si臋 19.03.2018 r.

I to jest najwi臋kszy problem: pozyskanie wykonawc贸w na dan膮 inwestycj臋, szczeg贸lnie teraz, kiedy pracy jest wi臋cej ni偶 firm mog膮cych j膮 wykona膰. W przetargach albo nie zg艂asza si臋 偶aden wykonawca, albo proponowana przez oferent贸w kwota wykonania zadania cz臋sto znacznie przerasta zaplanowan膮 sum臋 ca艂ej inwestycji.

W przypadku basenu oferty nie z艂o偶y艂 偶aden wykonawca pomimo og艂oszonych kilkakrotnie zapyta艅. Przetarg zgodnie z planem trwa nie d艂u偶ej ni偶 dwa - trzy miesi膮ce, je艣li nie pojawia si臋 oferent proces wyd艂u偶a si臋 o kolejne miesi膮ce. Wykonawc臋 uda艂o nam si臋 wy艂oni膰 6 sierpnia. Mamy nadziej臋, ze uda nam si臋 sam proces modernizacji basenu przeprowadzi膰 szybko i sprawnie, ale modernizacje starych obiekt贸w to zawsze du偶a niewiadoma.

Basen zdj niecki z drona

Najcz臋stszym powodem do op贸藕nie艅 w tworzeniu inwestycji staje si臋 biurokracja, szczeg贸lnie gdy na inwestycje uda艂o si臋 pozyska膰 艣rodki unijne. W takim przypadku najmniejsza zmiana wymaga uzgodnienia z dotuj膮cym, a takie mo偶e potrwa膰 nawet kilka miesi臋cy. Zmiana w pozwoleniu na budow臋 to r贸wnie偶 przynajmniej miesi膮c postoju.

Zapewniam Was mieszka艅cy, 偶e inwestycje prowadzone s膮 rzetelnie, zgodnie z obowi膮zuj膮cym prawem i standardami. Zale偶y mam na bardzo szybkim i sprawnym ich realizowaniu. Czynniki zewn臋trzne, na kt贸re nie zawsze mamy wp艂yw, sytuacje kt贸re nie zawsze mo偶emy przewidzie膰 i biurokracja, do kt贸rej r贸wnie偶 my jeste艣my zobowi膮zani nie zawsze nam ten proces u艂atwiaj膮.

Dorota Konieczna - Enozel
Burmistrz Miasta i Gminy Pieszyce